دفتر مرکزی: تهران، شریعتی، سه راه طالقانی، اول آمل، پلاک ۷۵، واحد ۲۵

مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

مواد ضد رسوب دیگ بخار (DM)

مواد ضد رسوب دیگ بخار DM به مواد شیمیایی گفته میشود که به منظور جلوگیری از رسوب گیری یا حذف لایه های رسوب شده بر تاسیسات بویلر و دیگ های بخار مورد استفاده قرار میگیرند. این مواد به شیوه های مختلف از قبیل حذف اکسیژن موجود در آب و همچنین لخته سازی ذرات معلق در آب و گسستن کریستال های رسوب شده تلاش می کنند تا راندمان بویلر و دیگ بخار را افزایش داده و از هدر رفت انرژی جلوگیری کنند. آسایش افزا ایمن؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی مواد رسوب زدا DM پرداخته و انواع مختلف آنها را شرح داده و قیمت و موارد مهم در خرید رسوب زدا دیگ بخار DM را بررسی خواهد نمود.

مواد ضد رسوب دیگ بخار DM چیست؟

آب های مورد استفاده در محیط های صنعتی و آشامیدنی علیرغم تصفیه آب به شیوه های مختلف که بر روی آنها صورت میگیرد، حاوی سطح بالایی از سدیم، کلسیم و منیزیم و موارد مشابه می باشند. این مواد در اثر حرارت دهی به مرور به کریستال تبدیل شده و بر روی دیواره سیستم های حرارتی از قبیل دیگ های بخار و بویلرها رسوب می کنند. ایجاد لایه هایی از رسوب بر روی لوله ها و دیگ بخار و بویلر نه تنها منجر به کاهش راندمان آنها شده، بلکه خوردگی و ایجاد سوراخ های ریز به مرور ایجاد می گردد. مواد ضد رسوب دیگ بخار DM به مواد شیمیایی گفته میشود که بر پایه فسفات ها تولید شده و به شیوه های مختلف اثرات املاح قابل رسوب را کاهش می دهند.

از مهم ترین دلایل برای استفاده از مواد ضد رسوب دیگ بخار DM می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • ایجاد لایه های رسوب بر روی دیواره دیگ و لوله ها باعث کاهش تبادل دما شده و نیاز به حرارت دهی بیشتری برای ثابت نگه داشتن عملکرد بویلر خواهد بود. به همین دلیل طول عمر لوله و تاسیسات شبکه کاهش پیدا خواهد کرد.
 •  
 • کاهش تبادل دمایی در لوله های دارای رسوب باعث افزایش مصرف انرژی برای حرارت دهی و افزایش دمای دیگ بخار می گردد.
 •  
 • اکسیژن موجود در آب منجر به خوردگی سطوح فلزی شده و رسوب های متصل شده به لوله و جداره های دیگ منجر به سوراخ شدن آنها میشود که احتمال انفجار و ترکیدگی را افزایش می دهد.
 •  
 • عدم استفاده از مواد رسوب زدا دیگ بخار منجر به گرفتگی شیرهای ورودی و خروجی و مسیرهای انتقال آب می گردد.
 
 

انواع مواد ضد رسوب دیگه بخار DM

با توجه به تاثیرات منفی که رسوب ها و همچنین اکسیژن موجود در آب به همراه دارد، مواد رسوب زدا DM دیگ بخار و بویلرها دارای انواع مختلفی می باشند که در دسته بندی کلی می توان به گروه های زیر اشاره نمود:

 

 • مواد جذب کننده اکسیژن موجود در آب به منظور کاهش اثر خوردگی در بویلر و دیگ بخار
 • مواد ضد رسوب که منجر به تغییر شکل کریستال ها شده و از به هم چسبیدن آنها و ایجاد رسوب جلوگیری می کنند.
 • مواد حل کننده و جدا کننده رسوب های شکل گرفته بر روی لوله ها و جداره دیگ بخار
 • مواد رسوب زدا و تنظیم کننده سطح PH دیگ بخار و بویلر
 

نحوه عملکرد ضد رسوب دیگ بخار DM

همان طور که اشاره شد، مواد ضد رسوب DM بویلر و دیگ بخار دارای انواع گوناگونی بوده که هر یک به شیوه های مختلف تلاش می کنند تا اثرات املاح موجود در آب و رسوب های ایجاد شده در دیگ بخار را کاهش یا حذف کنند. در حالت کلی عملکرد این مواد به سه صورت خواهد بود که عبارتند از:

 

 • لخته سازی املاح و ذرات معلق در آب و ته نشین شدن آنها در کف دیگ و استخراج لجن های ایجاد شده
 • گروه دیگری از این مواد رسوب های ایجاد شده بر روی لوله و دیگ بخار را به مرور به صورت متخلخل تبدیل نموده و باعث جداسازی آنها میشود.
 •  
 • با تنظیم PH آب در اندازه استاندارد از خوردگی سطوح جلوگیری میشود.
 • از دیگر انواع این مواد می توان به جاذب اکسیژن اشاره نمود. این مواد اثرات منفی اکسیژن موجود در آب که منجر به خوردگی سطوح می گردد را کاهش می دهد.

راه های افزایش راندمان مواد ضد رسوب DM

علیرغم کارایی مناسب این مواد در حذف رسوب های ایجاد شده در دیگ های بخار و همچنین ممانعت از رسوب گیری این تجهیزات، شرایط محیطی و دما و PH و غیره می تواند بر راندمان آنها اثرگذار باشد. به عنوان مثال، عدم تنظیم PH آب در سطح استاندارد از جمله مواردی می باشند که تاثیر زیادی بر راندمان مواد DM ضد رسوب بویلر دارند. در بهترین حالت PH باید بر روی 10 تنظیم شود تا رسوب زدایی به بهترین شکل انجام شود.

 

همچنین لازم به ذکر است که مقدار کلسیم موجود در آب قبل از تزریق مواد ضد رسوب دیگ بخار DM کاهش پیدا کند، چون اثر این مواد را تا حد زیادی از بین میبرد. به طوریکه بر اساس یک استاندارد مواد ضد رسوب را تنها برای آب مقطر که فاقد کلسیم می باشد استفاده می کنند.

 

از دیگر موارد بسیار مهم برای افزایش راندمان و کارایی این مواد، مقدار مصرف مواد ضد رسوب DM دیگ بخار می باشد. این مقدار بر اساس فاکتورهای مختلفی سنجیده میشود و در اغلب مواقع 4 لیتر از این مواد در هر متر مکعب استفاده میشود.

قیمت مواد ضد رسوب DM دیگ بخار

قیمت مواد ضد رسوب DM بر اساس نوع و ویژگی های این مواد و درجه خلوص آنها تعیین می گردد. با توجه به تنوع بالا در این مواد و تفاوت هایی که در ویژگی های هر یک وجود دارد، برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان آسایش افزا ایمن تماس بگیرید.


خرید مواد ضد رسوب دیگ بخار DM

آسایش افزا ایمن از بزرگترین تیم های فعال در حوزه ارائه مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب می باشد که انواع مواد ضد رسوب DM را با کیفیت بالا به صورت عمده به فروش می رساند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های هر یک از این مواد می توانید از مشاوره های رایگان ارائه شده توسط کارشناسان آسایش افزا ایمن قبل از خرید مواد ضد رسوب دیگ بخار DM استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت آسایش افزا ایمن در دهه 70 با هدف ارایه خدمات مشاوره مهندسی در امور ساخت و بهره برداری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با در اختیار گرفتن دانش فنی روز دنیا و تکیه بر فناوری های نوین مهندسی در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تجهیزات و سیستم های آب (صنعتی، خانگی، استخر) و فاضلاب فعالیت می نماید.

مجوز های ما

© تمامی حقوق برای شرکت آسایش افزا ایمن محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا: ماهیان