دفتر مرکزی: تهران، شریعتی، سه راه طالقانی، اول آمل، پلاک ۷۵، واحد ۲۵

پکیج فلوکولانت

پکیج فلوکولانت

پکیج فلوکولانت ( پکیج آماده سازی و تزریق پلی الکترولیت یا پلی آکریل آمید) یکی از مهم ترین تجهیزات در تصفیه فاضلاب می باشد که اساس کار آن بر پایه استفاده از پلیمرها در لخته سازی مواد معلق در آب بنا شده است. راندمان کاری این پکیج نسبت به سایر روش های لخته سازی مواد معلق در آب بسیار بالا بوده و به همین خاطر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. آسایش افزا ایمن؛ تولید کننده پکیج فلوکولانت (flocculation) بوده و در ادامه به سوالاتی از قبیل طرز کار پکیج فلوکولانت چطور است؟ اجزای پکیج پلی الکترولیت (polyelectrolyte) چیست و در طراحی ، ساخت و تولید پکیج فلوکولانت چه استاندرادهایی در نظر گرفته میشود پاسخ خواهد داد.

پکیج فلوکولانت چیست؟ (پکیج آماده سازی و تزریق پلی الکترولیت)

وجود مواد معلق در آب با بارهای هم نام یکی از بزرگترین مشکلات در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب می باشد که در نهایت به تجهیزات داخلی دستگاه آسیب وارد نموده و منجر به کاهش کیفیت آب می گردند. با توجه به ساختار ملوکولی پلیمرها و ایجاد بارهای منفی و مثبت و یا خنثی سازی محیط، از این خاصیت در طراحی و ساخت پکیج فلوکولانت استفاده شده است. به عبارت دیگر، پکیج تزریق پلی الکترولیت (polyelectrolyte) یا پلی اکریل آمید شامل مجموعه فعالیت هایی از قبیل تزریق پلیمر در آب و ایجاد بارهای مثبت و منفی در آب میشود. با توجه به اینکه ذرات معلق در آب دارای بارهای همنام مثبت یا منفی می باشند، در نتیجه امکان ته نشین شدن آنها در کف آب وجود ندارد. با طراحی و ساخت فلوکولانت در واقع با تزریق پلی الکترولیت محیط باردار شده و باعث جذب ذرات به یکدیگر می گردد. ذرات به هم چسبیده در نهایت بخاطر سنگین بودن وزن در کف دستگاه ته نشین میشوند.

انواع فلوکولانت (flocculation)

فلوکولانت یا تزریق پلی الکترولیت با توجه به نوع مواد و پودری که در آب محلول می کنند به گروه های سه گانه تقسیم می گردند که عبارتند از:

 

فلوکولانت کاتیونی

ذرات معلق در آب در حالت کلی دارای بار مثبت یا منفی می باشند و با تزریق پودرهای کاتیونی پلی الکترولیک، بارهای مثبت در محیط آب ایجاد می گردد. بار مثبت یا کاتیون ایجاد شده در آب ذرات منفی را به هم جذب نموده و لخته هایی بر روی آب ایجاد و در نهایت به کف دستگاه منتقل می گردند.

 

پلی الکترولیت آنیونی

فلوکولانت آنیونی که به پلی الکترولیت آنیونی نیز معروف می باشد، با تزریق پودر پلیمر در آب منجر به ایجاد بارهای منفی می گردند. مانند نوع کاتیونی، در نهایت بارهای منفی محیط منجر به لخته شدن ذرات با بار مثبت شده و بعد از متراکم شدن و با گذشت زمان ته نشین میشوند.

 

البته لازم به ذکر است که ایجاد بار منفی یا مثبت در محیط در مرحله اول به این بستگی دارد که بعد از طراحی پکیج فلوکولانت از چه پودری در دستگاه استفاده می گردد. در نتیجه می توان گفت با توجه به پودر و پلیمری که در آب تزریق میشود می توان فلوکولانت را در گروه های بایو فلوکولانت، کاتونیک پلی اکریل آمید نوع دو و سه، دیالیل دی متیل کلراید، فلوکولانت پیوندی، کاتونیک پلی اتیلن آمین تقسیم بندی کرد.

اجزای پکیج تزریق پلی الکترولیت

در طراحی و تولید پکیج فلوکولانت و با توجه به کاربردی که از دستگاه مدنظر می باشد اجزای مختلفی برای آن در نظر گرفته میشود. در حالت کلی اصلی ترین اجزای به کار رفته در طراحی پکیج پلی الکترولیک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • محفظه مخصوص قرار دادن پودر پلی الکترولیت
 • سیستم تزریق پودر یا مایع فلوکولانت
 • مخزن همزن و مخلوط کردن
 • مخزن آماده سازی و رقیق سازی
 • مخزن اصلی
 • پایپینگ
 • سیستم هشدار دهنده یا آلارم
 • Plc
 •  
 • دوزینگ پمپ

پمپ فلوکولانت از مهم ترین اجزای پکیج آماده سازی و تزریق پلی الکترولیت می باشد که در دو نوع مونو و اکسترینسیک مورد استفاده قرار می گیرند. از پمپ فلوکولانت در سیستم های تصفیه فاضلاب بزرگ و صنعتی به منظور جلوگیری از سختی زیاد آب استفاده می گردد.

 

 

طراحی پکیج فلوکولانت

طراحی پکیج فلوکولانت با توجه به تاثیر بسیار زیاد آن بر کیفیت آب در محیط های صنعتی و حتی آشامیدنی باید بر اساس استانداردهای بین المللی انجام شود. در طراحی پکیج پلی الکترولیت، آسایش افزا ایمن ظرفیت های مختلفی را برای مخزن آن در نظر گرفته است. ظرفیت های ارائه شده برای این تجهیزات مطابق با محل نصب و استفاده از آن بوده و با توجه به نوع سفارش متغیر خواهد بود. در حالت کلی در طراحی و تولید فلوکولانت از سه مخزن پودر، تزریق و مخزن اصلی استفاده شده که همگی دارای بدنه های مقاوم در برابر ضربه و خوردگی هستند. همچنین لازم به ذکر است که مقاومت سایر قطعات و اجزای پکیج آماده سازی و تزریق پلی الکترولیت نیز در تمام مراحل طراحی در نظر گرفته شده است.

ساخت فلوکولانت (flocculation)

آسایش افزا ایمن یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب بوده که به منظور لخته سازی و جداسازی ذرات معلق در آب، تولید پکیج فلوکولانت را در مجموعه فعالیت های خود قرار داده است. ساخت پکیج فلوکولانت در این مجموعه توسط مهندسین حرفه ای و با تجربه انجام شده و مطابق با استانداردهای بین المللی می باشد. برای اطلاع از مشخصات در نظر گرفته شده در ساخت فلوکولانت در گروه آسایش افزا ایمن می توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را قبل از خرید پکیج فلوکولانت دریافت نمایید.


قیمت فلوکولانت

قیمت فلوکولانت در مرحله اول به ظرفیت مخازن آن بستگی داشته و به همین خاطر نمی توان به طور نرخ مشخص و ثابتی را برای این تجهیزات در این مطلب ارائه داد. علاوه براین، جنس بدنه و نوع قطعات و اجزای داخلی نیز بر قیمت پکیج فلوکولانت flocculation اثرگذار می باشد. برای استعلام قیمت پلی الکترولیکت می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.طرز کار پکیج فلوکولانت

همان طور که در ابتدای متن اشاره شد، ذرات ریزدانه با اندازه 1 میکرون موجود در آب دارای بارهای همنام می باشند و به همین خاطر از هم پراکنده و دور و معلق در آب هستند. طرز کار پکیج پلی الکترولیک به این صورت است که ابتدا پودر پلیمر با خاصیت باز یا اسیدی در آب تزریق شده و پس از واکنش های صورت گرفته محیط کاتیونی یا آنیونی ایجاد می گردد. ایجاد بار مثبت یا منفی منجر به ایجاد نیروی واندروالس شده که در نهایت چسبندگی ذرات معلق و لخته شدن را به همراه دارد. مواد معلق لخته شده که فلوک نامیده میشوند، با توجه به وزن آنها با سرعت های مختلفی ته نشین می گردد. البته لازم به ذکر است که در برخی از مواقع و با توجه به وزن فلوک ها و شرایط موجود در مخزن ممکن است نیاز به ایجاد نیروی گریز از مرکز و یا غلیظ سازی محیط باشد. پس از غلیظ سازی محیط مواد لخته شده در ته مخزنی به نام تیکنر ته نشین شده و از انتهای آن تخلیه می گردند. خروجی این مجموعه فرآیندها آب زلال و مورد استفاده در صنایع مختلف خواهد بود.کاربرد پکیج پلی الکترولیت polyelectrolyte

 • از مهم ترین کاربردهای پکیج پلی الکترولیت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • زلال سازی آب با فرآیند لخته سازی ذرات معلق در آن در تصفیه خانه صنعتی
 • حذف ذرات جامد معلق در آب آشامیدنی در تصفیه خانه ها
 • استفاده از پکیج فلوکولانت در پالایشگاه ها و صنایع پتروشیمی و حذف کلوئید از رنگ
 • با بالا بردن ضریب جذب آب و بهبود آب های کشاورزی
 • استفاده از فلوکولانت در صنایع فولاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت آسایش افزا ایمن در دهه 70 با هدف ارایه خدمات مشاوره مهندسی در امور ساخت و بهره برداری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با در اختیار گرفتن دانش فنی روز دنیا و تکیه بر فناوری های نوین مهندسی در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تجهیزات و سیستم های آب (صنعتی، خانگی، استخر) و فاضلاب فعالیت می نماید.

مجوز های ما

© تمامی حقوق برای شرکت آسایش افزا ایمن محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا: ماهیان