دفتر مرکزی: تهران، شریعتی، سه راه طالقانی، اول آمل، پلاک ۷۵، واحد ۲۵

هواده عمقی یا دیوفیوزر دیسکی و لوله ای

هواده عمقی یا دیوفیوزر دیسکی و لوله ای

هواده عمقی یا دیوفیوزر روشی کاربردی برای انتقال اکسیژن هوا به لایه های مختلف فاضلاب و سیال قرار گرفته در تصفیه خانه ها می باشد که با ایجاد حباب های ریز و درشت این کار صورت می گیرد. سیستم هوادهی عمقی فاضلاب که به دیورفیوزر (Aeration Diffuser) یا نازل هوادهی نیز شناخته میشود، با توجه به هدف استفاده از آن و محلی که مورد استفاده قرار می گیرد، در انواع مختلف طراحی و تولید میشود. گروه آسایش افزا ایمن؛ تولید کننده هواده عمقی فاضلاب در ادامه راهنمای جامعی را برای این محصولات مهم در حوزه تصفیه فاضلاب ارائه می دهد. این راهنما شامل معرفی انواع هواده عمقی (دیوفیوزر حباب ریز و حباب درشت)، دیوفیوزر دیسکی و لوله ای و کاربرد آنها و استانداردهای مهم در طراحی ، تولید و ساخت هواده عمقی و دیوفیوزر و قیمت و هر آنچه که باید درباره آن بدانید می باشد.

هواده عمقی یا دیوفیوزر چیست

هوادهی و انتقال اکسیژن هوا به سیال موجود در تصفیه خانه و استخرهای پرورش آبزیان از مهم ترین گام ها برای افزایش کیفیت فاضلاب می باشد که به روش های مختلفی قابل انجام است. با توجه به اینکه در سیستم تصفیه فاضلاب به روش لجن فعال نیاز به تغذیه مرتب باکتری های هوازی می باشد، لذا با کمک تجهیزات مختلف از قبیل هوادهی سطحی شناور و هوادهی ثابت و در برخی از مواقع نیز نیاز به هواده های عمقی و در کف تصفیه خانه می باشد. به همین منظور، با دستگاه و تجهیزات انتقال اکسیژن هوا به کف تصفیه خانه به نام بلوئر blower صورت می گیرد. پس از انتقال اکسیژن و هواسازی در کف تصفیه خانه، باید هوا به درستی به تمام بخش ها انتقال پیدا کند. برای انتقال اکسیژن هوا و پخش آن در تمام تصفیه خانه از هوادهی عمقی یا دیوفیوزر Diffuser استفاده می گردد. سیستم دیوفیوزر فاضلاب در واقع به تجهیزاتی گفته میشود که هوا و اکسیژن منتقل شده توسط بلوئر را به شکل حباب های ریز و درشت در تمام بخش ها منتشر می کند.

انواع هواده دیوفیوزر  (Diffuser)

سیستم هوادهی عمقی فاضلاب با توجه به نوع فاضلاب و محل استفاده از آنها و میزان اکسیژن مورد نیاز در انواع مختلفی طراحی و تولید می گردد. در حالت کلی، با توجه به اندازه و سایز حباب های تولید شده توسط دیوفیوزر و ساختار در نظر گرفته شده برای ساخت هواده عمقی ، می توان این تجهیزات را به دو گروه کلی زیر تقسیم بندی کرد:

 

دیوفیوزر حباب درشت

دیورفیوزر حباب درشت یا Course Bubble همان طور که از نامش مشخص است، توانایی تولید حباب هایی با اندازه های درشت و بیش از 3 میلی متر را دارد. این گروه از سیستم های هواده عمقی بیشتر برای تصفیه خانه هایی استفاده میشود که نیاز به ایجاد تلاطم در سیال وجود دارد. همچنین می توان از این سیستم برای جلوگیری از ته نشین شدن مواد مختلف در کف تصفیه خانه نیز استفاده نمود. میزان انرژی مورد نیاز برای حباب سازی با سایز درشت نسبت به نوع ریز بیشتر است.

 

دیوفیوزر حباب ریز

دیوفیوزر حباب ریز یا Fine Bubble از رایج ترین انواع سیستم های هوادهی عمقی فاضلاب می باشد که بخاطر تولید حباب هایی با اندازه های یک تا 3 میلیمتر میزان هوادهی را در فاضلاب در حد مطلوبی انجام می دهد. با توجه به اینکه تعداد حباب های تولید شده توسط این نوع دیوفیوزر زیاد می باشد، در نتیجه سطح تماس فاضلاب با آن بیشتر بوده و هوادهی و اختلاط مواد بهتر انجام میشود. از جمله ویژگی های مثبت دیوفیوزر حباب ریز نسبت به نوع حباب درشت می توان به مصرف انرژی کمتر و هوادهی بهتر اشاره نمود.

در تقسیم بندی دیگر می توان این گروه از تجهیزات هوادهی فاضلاب را بر اساس شکل کلی آنها به شکل زیر تقسیم بندی کرد:

 

هواده عمقی دیوفیوزر لوله ای Tube Diffuser

دیوفیوزرهای لوله ای از لوله و استوانه های پلاستیکی تشکیل شده است که بر روی آنها غشای EPDM قرار گرفته است. هوای موجود در استوانه پلاستیکی برای عبور از غشای EPDM حباب هایی را بوجود می آورد و باعث میشود حباب سازی و اکسیژن رسانی در سطح مورد نظر انجام شود. جنس این نوع لوله اغلب پی وی سی می باشد و در برابر خوردگی کاملا مقاوم هستند.

دیوفیوزر دیسکی Disc Diffuser

از دیگر انواع سیستم هوادهی عمقی فاضلاب می توان به نوع دیسکی آن ها اشاره نمود. دیوفیوزر دیسکی حباب ریز و درشت از رایج ترین نمونه ها در میان این تجهیزات می باشد که از صفحات گرد به شکل دیسک تشکیل شده اند. در ساختار هواده عمقی دیسکی از یک قاب گرد با جنس پلی پرولین و سایر متریال های مقاوم در برابر خوردگی استفاده می گردد. بر روی این صفحه، پوشش غشایی EPDM قرار گرفته که در اثر عبور هوا از آن، حباب های ریز تولید میشود. از مهم ترین ویژگی های مثبت این نوع سیستم هوادهی عمقی، وجود سوپاپ های یک طرفه می باشد. استفاده از این نوع سوپاپ در نهایت منجر به افزایش طول عمر سیستم می گردد.

 

دیوفیوزر صفحه ای Plate Diffuser یا دیوفیوزر بشقابی یا دیوفیوزر پلیتی از دیگر نمونه های طراحی شده برای هوادهی عمقی تصفیه خانه ها و استخرهای پرورش آبزیان می باشد.

طراحی هواده عمقی (دیوفیوزر)

در طراحی هواده عمقی لازم است به چند موضوع مهم توجه شود که از مهم ترین آنها، میزان هواسازی، مقدار مصرف انرژی، نوع فاضلاب و مواد آلی موجود در آن، مقاومت بدنه سیستم در برابر خوردگی و جنس و کیفیت غشای به کار رفته در آن می باشد. علاوه براین، طراحی دیوفیوزر بشقابی یا پلیتی و سایر انواع حباب ریز و درشت با توجه به شکل و ساختار کلی آنها نیاز به رعایت کردن استانداردهای متعددی دارد که تیم ها و سازنده های حرفه ای به آن توجه دارند.


ساخت دیوفیوزر

آسایش افزا ایمن یکی از باسابقه ترین تیم ها در زمینه طراحی و تولید و ساخت تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشد که تولید و ساخت هواده عمقی را در مجموعه فعالیت های خود قرار داده است. محصولات تولید شده توسط این مجموعه همگی زیر نظر مهندسین با تجربه و حرفه ای در حوزه آب و فاضلاب صورت گرفته و با استانداردهای روز دنیا تطابق کامل دارد. برای اطلاع از ویژگی های به کار رفته در هر یک از محصولات و نوع و مدل هواده عمقی، کارشناسان آسایش افزا ایمن آماده ارائه مشاوره قبل از خرید دیوفیوزر حباب درشت و ریز می باشند.


قیمت هواده عمقی

قیمت هواده عمقی با توجه به شکل کلی آن (دیسکی، لوله ای و پلیتی یا بشقابی)، اندازه حباب های تولید شده توسط آنها (حباب ریز و حباب درشت) و متریال و جنس به کار رفته برای بدنه و سایر اتصالات موجود در دستگاه تعیین میشود. با توجه به تنوع بسیار بالا در این محصولات، پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت دیوفیوزر دیسکی و لوله ای از طریق راه های ارتباطی زیر با آسایش افزا ایمن در ارتباط باشید.کاربرد هواده عمقی

تنوع بسیار بالا در انواع دستگاه های هواده عمقی فاضلاب و تفاوت زیاد در اندازه حباب های تولید شده توسط این محصولات می توان از آنها در محیط های مختلفی استفاده نمود. از اصلی ترین کاربردهای سیستم های دیوفیوزر دیسکی حباب درشت و ریز و دلایل ساخت هواده عمقی می توان به موارد زیر اشاره نمود:


  • هوادهی تصفیه فاضلاب با روش لجن فعال
  • تصفیه فاضلاب صنعتی مانند نساجی و کارخانجات تولید دارو
  • تصفیه و هوادهی استخرهای پرورش ماهی و سایر آبزیان
  • لاگون و کانال ها و رآکتورهای متوالی SBR
  • ازن زنی تصفیه خانه های فاضلاب و استخرها
  • تصفیه فاضلاب خانگی، صنعتی و شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت آسایش افزا ایمن در دهه 70 با هدف ارایه خدمات مشاوره مهندسی در امور ساخت و بهره برداری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با در اختیار گرفتن دانش فنی روز دنیا و تکیه بر فناوری های نوین مهندسی در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تجهیزات و سیستم های آب (صنعتی، خانگی، استخر) و فاضلاب فعالیت می نماید.

مجوز های ما

© تمامی حقوق برای شرکت آسایش افزا ایمن محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا: ماهیان