دفتر مرکزی: تهران، شریعتی، سه راه طالقانی، اول آمل، پلاک ۷۵، واحد ۲۵

هیدروسیکلون

هیدروسیکلون

هیدروسیکلون Hydrocyclone یا ماسه گیر یکی از ارزان ترین تجهیزات در تصفیه آب می باشد که تمرکز اصلی آن بر حذف ماسه و ذرات جامد معدنی معلق در آب می باشد. برخلاف سایر روش های تصفیه آب از قبیل اولترافیلتراسیون و NF، با استفاده از هیدروسیکلون امکان حذف املاح و یون های موجود در آب وجود ندارد. مزایا، کاربرد، نحوه عملکرد هیدروسیکلون ، نکات مهم در طراحی هیدروسیکلون و هر آنچه که باید درباره این گروه از تجهیزات تصفیه آب بدانید را در ادامه معرفی خواهیم نمود. با آسایش افزا ایمن؛ یکی از با سابقه ترین تیم های طراحی و ساخت هیدروسیکلون Hydrocyclone همراه باشید.

هیدروسیکلون چیست؟

هیدروسیکلون یکی از تجهیزات کاربردی در تصفیه آب می باشد که با کمک نیروی گریز از مرکز و اختلاف وزن و چگالی آب و ذرات موجود در آن، توانایی جداسازی آنها را دارا می باشد. ماسه گیر بدون نیاز به انرژی الکتریکی و تنها با کمک انرژی داینامیک قابلیت تصفیه آب داشته و به همین خاطر یکی از ارزان ترین شیوه های تصفیه آب به شمار می رود. تصفیه آب و جذب ماسه با هیدروسیکلون قادر است تا 95 درصد از ذرات جامد در آب که اندازه آنها بیش از 45 میکرون می باشد را حذف کند.

نحوه کار هیدروسیکلون

به منظور حذف مواد جامد در آب بدون انرژی الکتریکی و فیلتر، در ساخت و طراحی هیدروسیکلون از یک مخزن استوانه ای و یک مخروط استفاده شده است. مخزن استوانه ای در بالا و مخروط در پایین آن قرار میگیرد و دو شیر به عنوان ورودی و خروجی آب بر روی مخزن استوانه و یک شیر در انتهای مخروط برای تخلیه ذرات جامد ته نشین شده استفاده شده است.

 

 

نحوه عملکرد هیدروسیکلون به این صورت است که، شیر ورودی Hydrocyclone مماس با مخزن استوانه ای می باشد و بعد از انتقال آب از آن به داخل مخزن، پمپ های سانتریفیوژ در محیط فشار ایجاد می کنند. فشار وارد شده به آب باعث ایجاد چرخش قطرات آن می گردد. بخاطر چرخش سیال به مرور ذرات جامد که چگالی بیشتری از آب دارند به دیواره های بخش مخروطی منتقل میشوند. چرخش آب در داخل دستگاه و تاثیر نیروی گریز از مرکز باعث میشود تا هوای درون آب تخلیه شده و با افت فشار کمی مواجه گردد. در نهایت بر اثر نیروی گریز از مرکز ذرات باقی مانده در آب به دهانه پایین مخروط منتقل شده و قطرات آب خالص به سمت بالا حرکت نموده و از شیر تخلیه بالای مخزن استوانه ای به بیرون منتقل می گردد.

 

 

یکی از نکات مهم در نحوه عملکرد Hydrocyclone، مدت زمان ماندگاری آب در مخزن و دستگاه ماسه گیر می باشد. این مدت زمان حدود دو تا 5 دقیقه در نظر گرفته میشود تا فرصت کافی برای جدایی ذرات جامد از قطرات آب وجود داشته باشد. یکی از راه های در نظر گرفته شده برای ماندگاری قطرات آب در مدت زمان مناسب داخل دستگاه هیدروسیکلون، کوچک کردن سایز شیر تخلیه به اندازه یک واحد از شیر ورودی می باشد.

مزایای تصفیه آب با Hydrocyclone

با وجود روش های متعددی که در تصفیه آب مانند نانو فیلتراسیون و اسمز معکوس  که قادر به حذف ذرات بسیار ریز و حتی یون های موجود در آن هستند، در بسیاری از مواقع هیدرسیکلون می تواند گزینه بهتری باشد. دلیل اصلی آن مزایای این گروه از تجهیزات با توجه به محیط مورد استفاده آنها می باشد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 

 

عدم نیاز به انرژی الکتریکی: این گروه از تجهیزات تصفیه آب تنها با انرژی داینامیک عمل می کنند و انرژی الکتریکی در آنها هیچ کاربردی نداشته و در نتیجه از نظر مصرف انرژی کاملا مقرون به صرفه می باشد

 

قیمت ارزان: ساختار و متریال به کار رفته در طراحی هیدروسیکلون نسبت به سایر تجهیزات تصفیه آب بسیار ارزان بوده و در نتیجه نیاز به پرداخت هزینه زیادی برای استفاده از آن در محیط های صنعتی و کشاورزی نمی باشد.

 

 

نصب و نگهداری آسان: برخلاف سایر تجهیزات مورد استفاده در تصفیه آب که فیلتر از اصلی ترین اجزای داخلی آنها به شمار می رود، در Hydrocyclone هیچگونه فیلتر وجود ندارد. در نتیجه نیاز به روش های شستشو مانند بک واش و یا تعویض و احیای فیلترها وجود ندارد. علاوه براین، ساختار این تجهیزات پیچیده نمی باشد و در نتیجه طول عمر بالایی داشته و نگهداری از آن کار آسانی است.

 

 

افت فشار ناچیز: بعد از ورود آب به مخزن هیدروسیکلون فشار وارد شده از طریق پمپ سانترفیوژ زیاد نبوده و در نتیجه از افت زیاد فشار آب جلوگیری می گردد.

 

 

راندمان بالا در حذف ذرات: استفاده از نیروی گریز از مرکز در نحوه عملکرد هیدروسیکلون باعث میشود تا 95 درصد از ذرات جامد موجود در آب ته نشین شوند. در نتیجه می توان از آن برای مصارف صنعتی و کشاورزی استفاده نمود.

کاربرد Hydrocyclone

عدم نیاز به انرژی الکتریکی و همچنین قیمت بسیار مناسب ماسه گیر Hydrocyclone باعث میشود تا کاربرد این گروه از تجهیزات تصفیه آب بسیار زیاد باشد. به طوریکه می توان از اصلی ترین موارد مصرف آن به گزینه های زیر اشاره نمود:

 

 

هیدروسیکلون چاه آب و چاه عمیق

در زمین های کشاورزی که برای آبیاری نیاز به پمپاژ آب از چاه عمیقچاه عمیق دارند و یا در مواردی که از آبیاری قطره ای و بارانی استفاده میشود، به شدت به ماسه گیر نیاز است. ماسه و شن و ذرات جامد موجود در آب چاه باعث میشود تا خیلی زود به موتور و پمپ آب آسیب وارد شود. علاوه براین، مسیر عبور آب در آبیاری قطره ای و بارانی به مرور مسدود میشود و عملکرد آنها را با اختلال مواجه خواهد نمود. با نصب هیدروسیکلون در مسیر ورود آب به پمپ می توان تا حد زیادی این مشکلات را برطرف نمود.

 

 

Hydrocyclone در اسمز معکوس

اسمز معکوس یکی از مهم ترین روش های تصفیه آب می باشد که تجهیزات آن از نظر مالی قیمت بالایی دارند. به همین خاطر است که برای جلوگیری از کاهش عمر فیلتر و همچنین بالا بردن راندمان کاری آنها، مرحله پیش تصفیه در نظر گرفته میشود. در این مرحله ذرات بزرگتر را با شیوه های مختلف مانند هیدروسیکلون حذف نموده و آب با آلودگی کمتر وارد RO می گردد.

 

 

هیدروسیکلون در صنعت

بسیاری از کارخانجات صنعتی و حتی کارگاه های تولید مواد غذایی، آرد و غیره نیاز بخاطر ورود ذرات جامد ذائد به درون تاسیسات با خسارات زیادی مواجه می گردند. به همین منظور با روش های مختلف از قبیل استفاده از ماسه گیر تا حد زیادی می توان این مشکلات را بطرف کرد. کارخانجات تولید کاشی و سرامیک، نشاسته، آرد و شن شویی از جمله مواردی هستند که از این شیوه برای تصفیه آب استفاده می کنند.

قیمت هیدروسیکلون

قیمت هیدروسیکلون در حالت کلی نسبت به سایر روش های تصفیه آب بسیار ارزان می باشد. اما برای محیط های مختلف با تنوع بالایی از انواع Hydrocyclone مواجه هستید. بر همین اساس قیمت هیدروسیکلون نیز متغییر خواهد بود. از جمله موارد مهمی که در تعیین قیمت هیدروسیکلون موثر می باشند می توان به ظرفیت مخزن و دستگاه، جنس بدنه مخزن استوانه ای و مخروطی، خدمات پس از فروش و کیفیت و دقت به کار رفته در ساخت هیدروسیکلون اشاره نمود.


طراحی و ساخت هیدروسیکلون

گروه صنعتی با داشتن سالها تجربه و تخصص در زمینه طراحی و تولید انواع مختلف تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب، طراحی و ساخت هیدروسیکلون را در مجموعه فعالیت های خود قرار داده است. هر یک از محصولات این مجموعه که حاصل تلاش تیمی از مهندسین حرفه ای و با تجربه می باشد، دارای ضمانت و خدمات پس از فروش بوده و از تنوع بالایی برخوردار می باشند. به منظور برقراری ارتباط با این مجموعه و دریافت مشاوره و راهنمایی برای خرید هیدروسیکلون و سایر تجهیزات می توانید از شماره های تلفن ذکر شده در پایین صفحه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت آسایش افزا ایمن در دهه 70 با هدف ارایه خدمات مشاوره مهندسی در امور ساخت و بهره برداری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با در اختیار گرفتن دانش فنی روز دنیا و تکیه بر فناوری های نوین مهندسی در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تجهیزات و سیستم های آب (صنعتی، خانگی، استخر) و فاضلاب فعالیت می نماید.

مجوز های ما

© تمامی حقوق برای شرکت آسایش افزا ایمن محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا: ماهیان