دفتر مرکزی: تهران، شریعتی، سه راه طالقانی، اول آمل، پلاک ۷۵، واحد ۲۵

پکیج کلر زنی

پکیج کلر زنی

پکیج کلر زنی یا کلریناتور یکی از بهترین روش های تصفیه آب می باشد که میزان سلامت آب را برای مصارف خانگی و صنعتی تا حد مطلوبی افزایش می دهد. دستگاه تزریق کلر در استخرهای شنا، محیط های صنعتی با هدف از بین بردن میکروارگانیسم ها و باکتری های موجود در آب به دلیل مقرون به صرفه بودن و همچنین نصب و راه اندازی آسان آن کاربرد بسیار گسترده ای دارد. آسایش افزا ایمن به عنوان یکی از با سابقه ترین تیم های طراحی و ساخت پکیج کلرزنی در ادامه تمام آنچه که باید درباره انواع دستگاه کلر زنی، مزایا و معایب و روش کار آنها بدانید را معرفی خواهد نمود.

پکیج کلر زنی چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلاتی که بعد از تصفیه آب آشامیدنی با روش های مختلف ممکن است وجود داشته باشد، رشد باکتری ها و میکروارگانیسم ها و جلبک است که در نهایت منجر به بروز بیماری های گوارشی خطرناک می گردد. علاوه براین، در محیط هایی مانند استخرهای عمومی و خصوصی که شرایط برای رشد انواع قارچ و جلبک فراهم می باشد، به مرور تاثیرات منفی بر سلامت پوست افراد ایجاد خواهد شد. یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با این گروه از مشکلات استفاده از پکیج کلرزنی می باشد که تا حد زیادی در گندزدایی آب موثر می باشد.

 

 

پکیج تزریق کلر شامل پمپ کلریناتور (دوزینگ پمپ دستگاه کلر زنی)، مخزن پلی اتیلن، شفت استیل با پوشش پلی اتیلن، لوله کشی، شاسی فلزی ضد زنگ و تابلو برق می باشد که در مجموع خروجی آن آب گندزدایی شده و بدون باکتری خواهد بود. البته لازم به ذکر است که تجهیزات پکیج کلر زنی با توجه به نوع آن و شیوه گندزدایی از آب متفاوت است و موارد اشاره شده در پکیج کلر زن مایع موجود می باشد.

انواع دستگاه کلرزنی

در حالت کلی دستگاه های تزریق کلر را می توان به دو گروه دستگاه کلرزن مایع و کلر زن گازی تقسیم بندی نمود که شیوه کار هر یک کاملا متفاوت است. البته لازم به ذکر است که در اغلب صنایع و محیط ها از کلرزن مایع به دلایل مختلف از قبیل قیمت ارزان و نحوه استفاده آسان و ایمنی بالاتر استفاده میشود.

 

 

پکیج کلر زنی مایع

دستگاه کلر زن مایع که از پرکاربردترین گزینه ها در روش های گندزدایی آب استخرها به شمار می رود. در طراحی و ساخت دستگاه کلر زن مایع با توجه به فشار کاری بر مبنای Barr پمپ با ظرفیت لیتر بر ساعت در نظر گرفته میشود. این پمپ در برابر خوردگی با مواد شیمیایی مقاوم بوده و در اغلب مواقع از جنس پی وی سی تهیه میشود. شلنگ مکش، شیر تزریق و مخزن از دیگر تجهیزات موجود در این گروه از دستگاه های کلریناتور مایع می باشند که هر یک دارای وظایف مشخصی هستند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

 

 

پکیج کلر زن گازی

پکیج کلر زنی گازی از دیگر نمونه های دستگاه های کلریناتور می باشد که استفاده از آن به دلیل سمی بودن گاز کلر نیاز به تخصص بالایی داشته و لازم است موارد ایمنی در نظر گرفته شود. در طراحی و تولید کلرزن گازی تجهیزاتی از قبیل دستگاه تزریق دیواری اتوماتیک، دستگاه انژکتور، بوستر پمپ، آنالیزور، پمپ نمونه گیری، تابلوی فرمان و سیلندر گاز به کار برده میشود.

 

 

روش کار پکیج کلر زنی (کلریناتور)

دستگاه کلر زن مایع همان وطر که قبلا اشاره شد شامل مخزن، پمپ، شلنگ مکنده و شیر تزریق می باشد. با توجه به میزان ph و میزان باکتری و آلودگی موجود در آب ابتدا مقدار کلر مورد نیاز اندازه گیری شده و وارد آب میشود. برای اثربخشی درست کلر در حذف آلودگی ها حداقل 25 دقیقه زمان لازم است تا آب با کلر در تماس باشد. ورود کلر در آب باعث انجام واکنش های شیمیایی شده و در نهایت اسید هیدروکلریک و هیپوکلرو ایجاد می گردد. قلیایی بودن محیط آب باعث میشود تا هیدورکلریک خنثی شده و در نهایت اسید هیپوکلرو به یون های هیدروژن و هیپوکلریت تبدیل می شود.

 

 

نکته بسیار مهمی که در تمام محیط هایی که با کلر زنی سعی در گندزدایی دارند، تست میزان کلر باقی مانده در آب بعد از اتمام فرآیند کلر زنی می باشد که توسط کیت های مخصوص انجام میشود. مقدار زیاد کلر باقی مانده در آب برای محیط هایی مانند استخر نگهداری از ماهی به شدت بر سلامت آنها اثر منفی ایجاد خواهد کرد.

نکات مهم در استفاده از دستگاه تزریق کلر

میزان اثربخشی روش های کلرزنی علاوه بر کیفیت دستگاه، تا حد زیادی به فراهم کردن شرایط محیط برای استفاده از این روش تصفیه آب بستگی دارد. به همین خاطر لازم است قبل از استفاده از دستگاه کلر زن مایع و گازی به چند نکته مهم توجه داشته باشید که عبارتند از:

 

 

 • مواد جامد معلق در آب را قبل از کلر زنی با روش های مختلف از بین ببرید. وجود این مواد به شدت بر کارایی و نحوه عملکرد کلر در فرآیند گند زدایی اثرگذار است.
 •  
 • حتی الامکان دمای آب را کمی افزایش دهید، چون کلر در محیط های سرد شرایط مناسبی برای ایجاد واکنش های شیمیایی ندارد. در صورت سرد بودن آب مدت زمان تماس آب با کلر باید افزایش پیدا کند.
 • در کلر زنی آب آشامیدنی از کلرهای مخصوص استفاده کنید تا مانع از مسمویت افراد گردد
 • به منظور افزایش طول عمر و کارایی دستگاه، از وارد کردن هرگونه ضربه به آن جلوگیری کنید
 
 

مزایای تصفیه آب با دستگاه تزریق کلرزنی

روش های تصفیه فاضلاب و آب بسیار متنوع می باشند و برای هر یک تجهیزات گوناگونی طراحی و تولید میشود. اما تزریق کلر به دلایل مختلف کاربرد زیادی داشته که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 • نصب، نگهداری و تعمیر ارزان تر نسبت به سایر روش های تصفیه
 • عملکرد مناسب در حذف BOD موجود در آب و فاضلاب
 • کارایی بالا در غلظت های پایین
 • بالا بودن مدت زمان حذف باکتری ها بعد از اتمام فرآیند گند زدایی بخاطر باقی گذاشتن کلر در آب
 • بهبود رنگ، بو و طعم آب

طراحی و ساخت پکیج کلرزنی

آسایش افزا ایمن؛ مجموعه ای از مهندسین و تکنسین های حوزه طراحی و تولید تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب می باشند که طراحی و ساخت پکیج کلر زنی را با استانداردهای روز دنیا در مجموعه فعالیت های خود قرار داده اند. کارشناسان این گروه از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه مشاوره های لازم در جهت خرید پکیج کلریناتور را ارائه داده و با توجه به محیط مورد نظر بهترین گزینه ها را پیشنهاد خواهند داد.


قیمت دستگاه کلر زنی مایع

مانند تمام تجهیزات به کار رفته در صنعت تصفیه آب و فاضلاب، قیمت دستگاه کلر زن با توجه به ویژگی های موجود در آن با هم متفاوت می باشد. ظرفیت مخزن، متریال و جنس به کار رفته در ساخت پکیج، روش تزریق کلر و توان تزریق کلر از جمله مواردی می باشند که در تعیین قیمت کلریناتور اثرگذار هستند. به منظور استعلام قیمت پکیج کلر زنی می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه با آسایش افزا ایمن در ارتباط باشید.


کاربرد دستگاه تزریق کلر

حذف باکتری ها و میکروارگانیسم ها نه تنها در آب آشامیدنی، بلکه در محیط های صنعتی نیز کاربرد گسترده ای دارد که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • تصفیه و گندزدایی آب استخر و جلوگیری از رشد باکتری و جلبک در آن
 • تصفیه پسآب فاضلاب و به چرخه درآوردن آب برای مصارف کشاورزی یا صنعتی
 • گندزدایی آب داخل برج های خنک کننده
 • گندزدایی آب فاضلاب به منظور جلوگیری از رخ دادن پدیده بالکینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت آسایش افزا ایمن در دهه 70 با هدف ارایه خدمات مشاوره مهندسی در امور ساخت و بهره برداری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با در اختیار گرفتن دانش فنی روز دنیا و تکیه بر فناوری های نوین مهندسی در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تجهیزات و سیستم های آب (صنعتی، خانگی، استخر) و فاضلاب فعالیت می نماید.

مجوز های ما

© تمامی حقوق برای شرکت آسایش افزا ایمن محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا: ماهیان