دفتر مرکزی: تهران، شریعتی، سه راه طالقانی، اول آمل، پلاک ۷۵، واحد ۲۵

اسید دیسکلر

اسید دیسکلر

اسید دیسکلر یا رسوب زدا (Descaler) نوعی محلول شیمیایی می باشد که قدرت حل کردن مواد رسوب شده بر جداره و روی تجهیزات سیستم های گرمایشی و سرمایشی و مبدل های حرارتی را دارا می باشد. این مواد به دلیل حذف املاح رسوب شده بر روی تجهیزات دیگ های بخار و بویلر و تاسیسات صنعتی تاثیر بالایی بر افزایش راندمان و کارایی آنها داشته و در مدت زمان کوتاه و بدون خوردگی رسوبات را در آب حل می کند. آسایش افزا ایمن؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی کامل این مواد رسوب زدا پرداخته و فرمول و ترکیبات آن و همچنین نحوه استفاده از اسید دیسکلر و کاربرد آن، قیمت و موارد مهم در خرید آن را شرح خواهد داد.

اسید دیسکلر چیست؟

در مبدل حرارتی پوسته و لوله، منبع کویلی، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و بسیاری از تجهیزات صنعتی استفاده از آب اهمیت زیادی دارد، اما وجود املاح و نمک های کلسیم و منیزیم در آن مشکلات متعددی را به همراه دارد. این املاح پس از افزایش دمای آب بر جداره تاسیسات و لوله ها ته نشین شده و به مرور ایجاد رسوب می کنند. رسوب زیاد بر لوله ها و تاسیسات دیگ های بخار، بویلر و همچنین مبدل های حرارتی به مرور مشکلاتی از قبیل گرفتگی لوله ها، ایجاد ترک و همچنین کاهش راندمان دستگاه را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل لازم است به شیوه های مختلف از جمله استفاده از مواد ضد رسوب یا آنتی اسکالانت و همچنین مواد رسوب زدا یا اسید دیسکلر بر این مشکل غلبه نمود.

 

مواد رسوب زدا یا اسید دی اسکلر که با نامه های دیگری از قبیل دیسکلیر و دیسکلر نیز شناخته شده می باشند، دارای پایه اسیدهای معدنی (inhibited acid) و مواد حفاظت کننده (inhibitor) می باشند. این مواد در تماس با رسوبات ایجاد شده بر روی سطوح مختلف باعث حل شدن آنها در آب می گردد. البته لازم به ذکر است که در برخی از انواع این مواد رسوب زدا به منظور افزایش قدرت رسوب زدایی از مواد خیس کننده (surfactant) نیز استفاده میشود.

 

مواد رسوب زدا یا دیسکلر اگر کیفیت مطلوبی داشته باشند باعث میشوند تا بدون نیاز به انرژی حرارتی عملیات رسوب زدایی انجام شود. علاوه براین، بخش های داخلی تاسیسات با بدنه پلاستیکی و فلزی را بدون ایجاد خوردگی و آسیب وارد شدن به آنها کاملا پاکسازی خواهد نمود. این مواد بدون بو بوده و برای محیط زیست نیز آلودگی ایجاد نمی کنند و به شدت می توانند بر افزایش طول عمر تجهیزات صنعتی و کارایی آنها تاثیر مثبت ایجاد نمایند.

فرمول اسید دیسکلر یا رسوب زدا

به منظور آماده سازی موادی که بتوانند رسوبات مختلف ایجاد شده بر روی سطوح فلزی و پلاستیکی را از بین ببرند، به گونه ای که  خوردگی ایجاد نشده و بوی زننده ای در محیط منتشر نشود، از موادی با پایه اسید کلریدریک استفاده میشود. علاوه براین اسید معدنی از مواد حفاظت کننده استفاده میشود که از خورده شدن سطوح و ایجاد سوراخ و ترک بر تاسیسات جلوگیری می کنند. همان طور که در ابتدای متن نیز اشاره شد، از مواد خیس کننده مختلف نیز برای افزایش قدرت حل کردن رسوبات در آب استفاده میشود.

 

 

کاربرد اسید دیسکلر

در صنایع مختلف استفاده از دیگ های بخار و بویلر، سیستم های گرمایشی و سرمایشی و همچنین تاسیسات حرارت مرکزی کاربرد زیادی دارد که اساس و پایه عملکرد تمام آنها بر استفاده از آب با حرارت بالا بنا شده است. با توجه به اینکه سطح املاح و نمک های کلسیم و منیزیم و فلزات مختلف در آب ها بسیار زیاد می باشد، به همین دلیل به مرور در تاسیسات رسوب ایجاد می گردد. اصلی ترین کاربرد اسید دیسکلر، رسوب زدایی تاسیسات صنعتی و مبدل های حرارتی می باشد که جنس اغلب آنها فلز است. این مواد رسوب زدا یک لایه بر روی سطوح فلزی و پلاستیکی ایجاد نموده و مانع از خوردگی آنها با اسید دیسکلر خواهد شد.

نحوه استفاده از اسید دیسکلر یا رسوب زدا

ساختار سیستم های گرمایشی و سرمایشی و دیگ های بخار و سایر تاسیسات صنعتی به گونه ای طراحی شده است که آب از لوله های مختلف عبور نموده و منجر به ایجاد رسوب میشود. نحوه استفاده از اسید دیسکلر به این صورت است که این مواد به صورت پودر یا مایع درون مخزن آب وارد شده و با عبور از لوله ها و تاسیسات رسوبات تشکیل شده بر روی آنها را در خود حل می کند.


از جمله نشانه های ایجاد واکنش این مواد با رسوبات تغییر رنگ آب می باشد که ابتدا به صورت شیری یا سفید رنگ تبدیل شده و به مرور پس از حل شدن کامل رسوبات آب کاملا زلال و شفاف خواهد شد. توجه داشته باشید که عدم شفافیت آب پس از اتمام واکنش اسید دیسکلر با رسوبات، به معنای کیفیت پایین این مواد خواهد بود.قیمت اسید دیسکلر

در تعیین قیمت اسید دیسکلر فاکتورهای متعددی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به نوع مواد استفاده شده برای تهیه رسوب زدا اشاره نمود. این مواد ممکن است با توجه به فرمول مورد استفاده توسط تولید کننده از مواد شیمیایی داخلی یا خارجی باشند که از نظر قیمت با هم کاملا متفاوت خواهند بود. برای استعلام قیمت اسید دیسکلر یا رسوب زدا بدون بو می توانید با کارشناسان آسایش افزا ایمن در ارتباط باشید.


خرید اسید دیسکلر

در خرید مواد رسوب زدا یا اسید دیسکلر لازم است به ویژگی های آن توجه شود و حتما موادی انتخاب و خریداری شوند که ضد خوردگی بوده و بوی زننده ای نداشته باشند. علاوه براین، مقدار مورد نیاز برای محیط مورد نظر لازم است با توجه به نوع تاسیسات و تجهیزات در محیط و همچنین املاح موجود در آب و رسوبات تشکیل شده بر روی سطوح انتخاب گردد. کارشناسان آسایش افزا ایمن قبل از خرید اسید دیسکلر و مواد رسوب زدا مشاوره رایگان ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت آسایش افزا ایمن در دهه 70 با هدف ارایه خدمات مشاوره مهندسی در امور ساخت و بهره برداری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با در اختیار گرفتن دانش فنی روز دنیا و تکیه بر فناوری های نوین مهندسی در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تجهیزات و سیستم های آب (صنعتی، خانگی، استخر) و فاضلاب فعالیت می نماید.

مجوز های ما

© تمامی حقوق برای شرکت آسایش افزا ایمن محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا: ماهیان