دفتر مرکزی: تهران، شریعتی، سه راه طالقانی، اول آمل، پلاک ۷۵، واحد ۲۵

بایوساید

بایوساید

بایوساید (biocides) یا بیو ساید به گروهی از مواد شیمیایی بر پایه پروکسی استیک اسید یا ایزوتیازولین ها گفته میشود که اثر بسیار بالایی در حدف و از بین بردن میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی در آب و صنعت استخراج نفت و گاز دارند. این مواد با توجه به نوع کاربرد آنها از ترکیبات متفاوتی تولید شده و به عنوان یک ماده باکتری کش، ضد عفونی کننده و حتی ضد رسوب قوی در صنایع مختلف عمل می کنند. گروه آسایش افزا ایمن؛ ارائه دهنده مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب در ادامه به معرفی انواع مختلف این مواد زیست کش و باکتری کش پرداخته و کاربرد آنها در تصفیه آب، سیستم های خنک کننده و ضد عفونی استخرهای شنا را بررسی و قیمت و نحوه خرید را شرح خواهد داد.

بایوساید چیست؟

میکروارگانیسم های هوازی و بی هوازی موجود در آب در فرآیند تصفیه بیولوژیکی بسیار کاربردی بوده و منجر به از بین رفتن ترکیبات آلی می گردند. اما پس از اتمام فرایند تصفیه بیولوژیکی به دلیل اثرات منفی وجود مقدار زیاد میکروارگانیسم ها در آب و خرابی هایی که در تاسیسات ایجاد نموده و همچنین منجر به بروز بیماری های مختلف می گردد، لازم است به شیوه های مختلف از بین بروند. یکی از کاربردی ترین شیوه ها استفاده از مواد باکتری کش یا زیست کش به نام بایوسایدها می باشد که نه تنها در تصفیه آب، بلکه در صنایع مختلف از جمله استخراج نفت و گاز نیز مورد استفاده قرار میگیرند. این مواد شیمایی دارای تنوع بالایی بوده و بر پایه گلوتارآلئیدها، دی متیل بنزو آلکونیوم کلراید، هیدروکینون و آبژاول و همچنین دی برمو نیتریلوپروپین آمیدها تولید میشوند.

 

مساله بسیار مهم اینکه، عدم توجه به مقدار میکروارگانیسم های موجود در آب و محیط های استخراج نفت و گاز به مرور با تبدیل سولفات به سولفید به شدت به تاسیسات آسیب وارد نموده و باعث خوردگی می گردند. علاوه براین، به شدت کیفیت نفت استخراج شده را نیز کاهش می دهند. در تجهیزات مورد نیاز برای شیرین سازی آب و تصفیه آن نیزمیکروارگانیسم ها به ممبران ها آسیب جدی وارد می کنند. به همین دلیل با استفاده از بیو سایدها تلاش میشود تا حد مطلوبی اثرات باکتری ها/ قارچ و جلبک ها کاهش یابد.

انواع بایوساید (biocides)

مواد شیمیایی زیست کش و باکتری کش را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی گروه بندی نمود که از مهم ترین آنها نوع اثرات این مواد پس از ورود به آب می باشد. بر همین اساس می توان انواع بایوساید را به دو گروه زیر تقسیم بندی نمود:

 

بایوساید اکسید کننده

به گروهی از مواد شیمیایی گفته میشود که پس از ورود به آب اکسید شده و منجر به تخریب میکروارگانیسم ها میشوند. این گروه از مواد در واقع مواد مغذی مورد نیاز میکروارگانیسم ها را در محیط از بین برده و باعث از بین رفتن آنها میشوند. کلر، برم، ازن، دی اکسید کلر و همچنین آب اکسیژنه از جمله مواد بایوساید اکسید کننده می باشند که در تصفیه و ضد عفونی کردن آب استخر ها کاربرد زیادی دارند. با توجه به خاصیت اکسیدکنندگی بالایی که این گروه از مواد زیست کش دارند، لازم است به مقدار تزریق شده آنها دقت شود چون منجر به خوردگی در تاسیسات می گردند.

 

بایوساید غیر اکسید کننده

گروه دیگری از مواد باکتری کش که اغلب دارای پایه گلوتارآلدئید ها و فرمالدئیدها می باشند که با وورد به آب خوردگی ایجاد نمی کنند. برای از بین بردن میکروارگانیسم ها این گروه از مواد با حل کردن غشای سلول چربی میکروارگانیسم ها به مرور باعث از بین رفتن آنها خواهند شد.

نحوه عملکرد بایوساید

بایوساید ها برای از بین بردن میکروارگانیسم ها شیوه های مختلفی را به کار می برند که با توجه به ترکیبات این مواد نحوه عملکرد هر یک متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، برخی از این باکتری کش های غیر اکسید کننده از قبیل گلوتارآلدئیدها به ساختار سلولی میکروارگانیسم ها اتصال خارجی ایجاد می کنند. در گروه دیگری ممکن است به اندام های سلولی و در برخی نیز به غشای سلولی متصل خواهند شد. بر اساس این اتصالات فعالیت متابولیکی میکروارگانیسم های هوازی یا بی هوازی متوقف شده و پروتئین های تیول موجود در آنها از بین رفته و رادیکال های آزاد تولید میشود. بر اثراین فعالیت ها مرگ میکروارگانیسم رخ داده و عمل زیست کشی، ضد عفونی و همچنین باکتری کشی صورت میگیرد.

 

کاربر بایوساید در تصفیه آب

رشد و تکثیر میکروارگانیسم های مختلف از جمله باکتری ها، قارچ و جلبک در استخرهای شنا و همچنین حوضچه های تصفیه آب آشامیدنی مشکلات بسیار زیادی را به همراه دارد که از مهم ترین آنها می توان به بروز بیماری های گوارشی و پوستی و تنفسی اشاره نمود. همچنین لازم به ذکر است که به دلیل تغییراتی که میکروارگانیسم ها در شرایط موجود در سیستم های خنک کننده ایجاد می کنند، مقدار رسوب ایجاد شده بر روی این تاسیسات افزایش پیدا خواهد کرد. به همین منظور از بایوسایدهای غیر اکسیدکننده برای جلوگیری از ایجاد رسوب توسط میکروارگانیسم ها استفاده میشود. به همین دلیل گام تصفیه شیمیایی آب و فاضلاب از مواد گند زدا و باکتری کش های مختلفی استفاده میشود. از جمله کاربردهای این مواد می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 

کاربرد بایوساید در اسمزمعکوس

بسیاری از باکتری های موجود در آب منجر به کاهش مقدار ph شده و به دلیل رخ دادن هیدرولیز به مرور غشا یا ممبران ها در سیستم های اسمزمعکوس تخریب میشوند. در سیستم های آب شیرین کن صنعتی ممبران ها نقش حیاتی داشته و آسیب وارد شدن به آنها منجر به کاهش راندمان و همچنین کیفیت آب خروجی از آنها می گردد. از جمله موارد کاربرد بایوسایدها می توان به استفاده از آنها در دستگاه های اسمز معکوس اشاره نمود که با توجه به نوع و مقدار میکروارگانیسم ها در آب در بازه های زمانی مختلف این مواد تزریق میشوند.

 

کاربرد بیو ساید در تصفیه آب استخر

از دیگر موارد بسیار کاربردی بایوسایدها می توان به تصفیه و ضد عفونی کردن آب استخرها اشاره نمود. به منظور جلوگیری از رشد و تکثیر میکروارگانیسم های موجود در آب های استخر که به مرور منجر به بروز بیماری های پوستی و همچنین تغییر رنگ آب شوند، از مواد باکتری کش اکسید کننده از جمله کلر و ازن استفاده می گردد. مقدار مورد نیاز این مواد برای تزریق ابتدا بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله PH آب اندازه گیری میشود.

قیمت بایوساید

همان طور که در طول متن نیز اشاره شد، بیو سایدها دارای تنوع بالایی بوده و ترکیبات به کار رفته در آنها باتوجه به نوع کاربردشان با هم متفاوت می باشند. بر همین اساس قیمت بایوساید نیز متفاوت بوده و همچنین برند تولید کننده و داخلی یا وارداتی بودن آنها نیز با توجه به نوسانات ارز با هم کاملا تفاوت دارند. برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان آسایش افزا ایمن در ارتباط باشید.


خرید بایوساید

آسایش افزا ایمن با سابقه بیش از سی سال در حوزه تجهیزات و مواد مورد نیاز در تصفیه آب و فاضلاب امکان خرید بایوساید اکسیدکننده و غیر اکسیدکننده با ترکیبات مختلف را فراهم نموده است. همچنین لازم به ذکر است که کارشناسان این مجموعه قبل از خرید مشاوره رایگان ارائه داده و ویژگی ها و همچنین مقدار مورد نیاز این مواد را به طور کامل شرح خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت آسایش افزا ایمن در دهه 70 با هدف ارایه خدمات مشاوره مهندسی در امور ساخت و بهره برداری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با در اختیار گرفتن دانش فنی روز دنیا و تکیه بر فناوری های نوین مهندسی در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تجهیزات و سیستم های آب (صنعتی، خانگی، استخر) و فاضلاب فعالیت می نماید.

مجوز های ما

© تمامی حقوق برای شرکت آسایش افزا ایمن محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا: ماهیان