دفتر مرکزی: تهران، شریعتی، سه راه طالقانی، اول آمل، پلاک ۷۵، واحد ۲۵

بویلر آب گرم

بویلر آب گرم

بویلر آب گرم یا دیگ آب گرم از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات مورد استفاده در تاسیسات حرارت مرکزی می باشد که دارای مخزن چدنی یا فولادی بسیار مقاوم بوده و از نظر عملکرد نیز تنوع بالایی در آنها به چشم میخورد. این مخازن با تولید آب گرم نه تنها در منازل و ساختمان های مسکونی، بلکه در صنعت نیز مورد استفاده قرار میگیرند. آسایش افزا ایمن؛ تولید کننده تاسیسات حرارت مرکزی با کیفیت بالا در ادامه به معرفی این محصول پرداخته و ویژگی های انواع مختلف آن را شرح خواهد داد. علاوه براین، استانداردهای مهم در طراحی و ساخت و همچنین فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت دیگ آب گرم یا بویلر آب گرم را مورد بررسی قرار خواهد داد.

بویلر آب گرم چیست؟

در سیستم های گرمایشی ساختمان های مسکونی و همچنین صنایع مختلف، از آب به عنوان منبع انتقال انرژی استفاده شده که در دیگ های آب گرم نقش مهم و اساسی را ایفا می کند. دیگ آب گرم یا بویلر (Hot Water Boiler) به مخزن فلزی بسته گفته میشود که آب موجود در آن به کمک انرژی حاصل از سوخت گازوئیل یا مازوت تا 90 درجه سانتیگراد افزایش دما پیدا می کند. سپس آب به کمک تجهیزات مختلف از جمله پمپ به درون لوله های قرار گرفته در بخش های مختلف ساختمان انتقال پیدا نموده و گرمای خود را به سیستم های گرمایشی داده و پس از سرد شدن مجدد به درون مخزن برگشت داده میشود.

 

این مخازن با توجه به اینکه دمای آب را تا چه درجه ای افزایش می دهند به دو گروه کلی دیگ آب گرم و آب داغ تقسیم بندی میشوند. به طوریکه در دیگ های آب گرم دمای آب تا 90 و در آب داغ تا 100 درجه سانتیگراد افزایش پیدا خواهد کرد. از مهم ترین ویژگی های این دیگ ها این است که آب با افزایش دما به بیش از 100 درجه سانتیگراد تبخیر نمیشود، چون فضا کاملا بسته بوده و امکان تبخیر برای آنها وجود ندارد.

انواع بویلر آب گرم

بویلرهای مورد استفاده برای گرم کردن سیستم های گرمایشی و فن کویل ها را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی نمود. به عنوان مثال، این تجهیزات بر اساس مسیری که گازهای احتراق درون مخزن طی می کنند به گروه های مختلفی از جمله موارد زیر تقسیم بندی میشوند:

 

دیگ آب گرم تک پاس

در دیگ های تک پاس (1 pass) همان طور که از نام آنها مشخص است، گازهای حاصل از سوختن گازوئیل و سایر مواد سوختی تنها یک مرتبه اطراف مخزن را طی نموده و در نهایت از لوله های دودکش به خارج انتقال پیدا خواهند کرد. این مدل از بویلرها بسیار قدیمی بوده و به دلیل راندمان کم در حال حاضر کاربرد زیادی نداشته و استفاده از آنها توجیه اقتصادی ندارد.

 

بویلر آبگرم دو پاس

به منظور افزایش راندمان دیگ های تک پاس، در طراحی های بعدی لوله کشی و ساختار داخلی بویلر به گونه ای تغییر پیدا کرد که گازهای درون لوله ها دو مرتبه اطراف مخزن چرخیده و سپس از مخزن خارج میشوند.

 

بویلر آب گرم برگشتی

در حالت کلی هر چه تعداد دفعات چرخیدن گازهای درون لوله به اطراف مخزن بیشتر باشد، به همان اندازه نیز راندمان دیگ افزایش پیدا خواهد کرد. در دیگ های برگشتی آب گرم طراحی به گونه ای می باشد که پس از دو مرتبه چرخیدن گاز درون لوله ها به اطراف مخزن، به انتهای دیگ برخورد نموده و به دلیل محدب بودن ساختار آن برگشت داده شده و پس از رسیدن به نقطه ابتدایی مخزن در نهایت به سمت دودکش هدایت میشوند.

 

دیگ آب گرم سه پاس

در نوع دیگری از این مخازن طراحی به گونه ای می باشد که گازهای درون لوله سه مرتبه اطراف مخزن حرکت نموده و سپس از آن خارج میشوند. در یک مقایسه کلی می توان گفت که مخازن سه پاس بیشترین کارایی را نسبت به نوع تک و دو پاس و برگشتی دارند.

بویلر آب گرم واتر تیوپ

همان طور که اشاره شد، عملکرد دیگ های آب گرم به گونه ایست که بر اثر حرارت ایجاد شده از سوخت، آب درون مخزن افزایش دما پیدا نموده و به سیستم گرمایشی انتقال پیدا خواهد نمود. در برخی از بویلرها آب درون لوله های بسیار مقاوم قرار گرفته و گازهای ایجاد شده از سوخت در اطراف آن می باشند و از این طریق افزایش دمای آب درون لوله ها صورت میگیرد. به این گروه از دیگ های آب گرم اصطلاحا واترتیوپ گفته میشود.

 

دیگ آب گرم فایرتیوب

بویلرهای فایر تیوپ عملکردی عکس نوع واتر تیوپ دارند؛ به طوریکه درون لوله ها گازهای گرم قرار گرفته و آب در اطراف لوله حرکت نموده و دمای آن افزایش پیدا می کند.

 

علاوه بر دسته بندی های فوق، همچنین می توان بر اساس جنس و متریال به کار رفته برای بدنه مخزن نیز آنها را با دو گروه کلی زیر تقسیم بندی کرد:

 

 • بویلر فولادی آب گرم
 • بویلر چدنی آب گرم
 •  

دیگ های چدنی قیمت ارزان تری داشته و حمل و جا به جایی و نصب آنها نیز آسان تر از نوع فولادی می باشد.

 

 

اجزای بویلر آب گرم

با توجه به نوع مخازن و نحوه عملکرد آنها اجزای مختلفی در آنها مورد استفاده قرار میگیرد. از اصلی ترین اجزای بویلرها می توان به مخزن فلزی و مقاوم در برابر ضربه و نوسانات دمایی اشاره نمود که به صورت افقی یا عمودی نصب می گردد. علاوه براین، لوله های بسیار مقاوم فلزی نیز برای انتقال گازهایی با درجه حرارت بسیار بالا در آنها مورد استفاده قرار میگیرند. درب های جلو و عقب، دودکش، فشار سنج، ترمومتر و همچنین کوره و دریچه های منهول و هندهول و تیوب شیت از دیگر اجزای مورد استفاده در دیگ های آب گرم می باشند که همگی باید بر اساس استانداردها طراحی و در محل مناسب نصب گردند.

 

 

قیمت بویلر آب گرم

قیمت بویلر آب گرم مانند سایر تجهیزات و تاسیسات بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می گردد که از مهم ترین آنها می توان به جنس و متریال به کار رفته برای ساخت مخزن اشاره نمود. علاوه براین، ظرفیت مخزن و نوع آن (تک پاس، دو پاس، برگشتی و سه پاس) و جنس اجزای داخلی آن همگی می توانند بر قیمت تاثیر زیادی داشته باشند. با توجه به متفاوت بودن قیمت ها در دیگ های مختلف و نوسانات موجود در قیمت فلزات، پیشنهاد می کنیم برای استعلام قیمت بویلرهای تولید شده توسط آسایش افزا ایمن با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید.

طراحی و ساخت بویلر آب گرم

طراحی و ساخت دیگ های آب گرم (بویلر) از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و عدم توجه به استانداردها در مراحل مختلف تولید می تواند خسارت های جانی و مالی جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. این تجهیزات باید بر اساس استاندارد ملی 7911، استاندارد BS2790 و همچنین استاندارد EN-BS12953 طراحی و تولید شود. آسایش افزا ایمن یکی از تیم های با سابقه در زمینه تولید و ساخت انواع تاسیسات حرارت مرکزی می باشد که بویلرهای کاملا سفارشی و متناسب با شرایط محیط نصب را تولید می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصولات و دریافت مشاوره قبل از سفارش و خرید بویلر آب گرم می توانید با کارشناسان آسایش افزا ایمن تماس بگیرید.

 

 

کاربرد دیگ آب گرم

می توان گفت در هر محیطی که تاسیسات حرارت مرکزی مورد نیاز باشد، دیگ های آب گرم کاربرد بالایی دارند و از اصلی ترین مورد استفاده آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 

 • موتورخانه مجتمع های مسکونی
 • نیروگاه ها و پالایشگاه ها
 • کشتی ها
 • لوکوموتیوها
 • تولید آب گرم برای سیستم های گرمایشی بیمارستان ها، هتل و رستوران های بزرگ
 • تولید آب گرم در سازمان ها و ساختمان های اداری و تجاری بزرگ
 • مراکز نظامی
 • سالن های ورزشی
 • پارک های آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت آسایش افزا ایمن در دهه 70 با هدف ارایه خدمات مشاوره مهندسی در امور ساخت و بهره برداری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با در اختیار گرفتن دانش فنی روز دنیا و تکیه بر فناوری های نوین مهندسی در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تجهیزات و سیستم های آب (صنعتی، خانگی، استخر) و فاضلاب فعالیت می نماید.

مجوز های ما

© تمامی حقوق برای شرکت آسایش افزا ایمن محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا: ماهیان