دفتر مرکزی: تهران، شریعتی، سه راه طالقانی، اول آمل، پلاک ۷۵، واحد ۲۵

مخزن تحت فشار هوا

مخزن تحت فشار هوا

مخزن تحت فشار هوا (مخزن هوای فشرده) یا Pressure vessel سازه ای فلزی به شکل استوانه ای یا کروی می باشد که در بخش های صنعتی و خانگی به منظور نگهداری از سیالات مختلف در فشاری به جز فشار اتمسفر هوا (فشاری بالاتر از 2 بار ) استفاده می گردد. کاربرد مخزن تحت فشار با توجه به محل نصب آن متفاوت می باشد، به طوریکه در سیستم های آبرسانی خانگی به عنوان منبع آب عمل کرده و در پالایشگاه های نفت و گاز برای نگهداری از سیال یا انجام واکنش های شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد. شرکت آسایش افزا ایمن تولید کننده مخزان تحت فشار هوا در اندازه و شکل های مختلف می باشد که این گروه از محصولات خود را برای پالایشگاه های نفت و پتروشیمی و در واحدهای صنعتی کوچکتر ارائه می دهد. با توجه به حساسیت بسیار بالا در طراحی ، تولید و ساخت مخزن تحت فشار هوا،شرکت  آسایش افزا ایمن با داشتن همکاری با  متخصصین در زمینه طراحی و ساخت مخازن تحت فشار  استانداردهای متعددی را در تمام گام ها در نظر میگیرد. در ادامه راهنمای جامعی شامل معرفی Pressure vessel، انواع آن و قیمت منبع تحت فشار  هوا و هر آنچه که باید درباره این نوع از مخازن بدانید را ارائه خواهیم داد.

مخزن تحت فشار هوا چیست

مخزان تحت فشار هوا که با نام های Pressure vessel ، مخزن هوای فشرده و منبع تحت فشار هوا نیز شناخته شده می باشد، یکی از کاربردی ترین انواع مخازن تحت فشار می باشد که در واحدهای صنعتی و سیستم های آبرسانی شهری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از منبع در واقع دارای مخزن فلزی بسیار مقاوم با اندازه و ابعاد متناسب با محل نصب آن و مقدار سیال ورودی و خروجی به آن می باشد که در مسیر انتقال سیال و بعد از پمپ قرار میگیرد. با روشن شدن پمپ سیال وارد مخزن شده و در آن ذخیره می گردد. با باز شدن شیر مخزن تحت فشار، هوای فشرده شده در داخل مخزن به تیوپ داخل منبع که سیال در آن ذخیره شده است فشار وارد نموده و باعث انتقال آن به لوله های خروجی می گردد. پس از کاهش مقدار سیال در مخزن، پمپ مجدد روشن شده و عملیات انتقال را به داخل مخزن انجام می دهد.

 

با توجه به اینکه سیال در این نوع مخازن ذخیره شده و تا زمان مصرف آن نیاز به روشن شدن پمپ نمی باشد، در نتیجه می توان گفت یکی از مهم ترین مزایای این نوع مخزن، افزایش طول عمر پمپ و کاهش مصرف انرژی برق با جلوگیری از روشن و خاموش شدن های متوالی پمپ خواهد بود.

 

انواع مخزن تحت فشار

مخزان تحت فشار (مخزن هوای فشرده) با توجه به اندازه، ساختار، اجزای تشکیل دهنده درونی و روال کار و میزان مقاومت بدنه به گروه های مختلفی تقسیم بندی می گردند. به عبارت دیگر، در انتخاب مخزن تحت فشار هوا با توجه به نوع سیال، مقدار آن و هدف از استفاده از این نوع مخازن نوع مناسب انتخاب می گردد. انواع مخزن که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند شامل موارد زیر هستند:

 

مخزن استوانه ای و کروی

شکل این نوع از منبع به صورت استوانه ای و کروی طراحی می گردد که این ساختار با توجه به محل نصب منبع و نوع سیال و شرایط محیط تعیین می گردد. مخازن استوانه ای به صورت افقی و عمودی قابل نصب بوده و در بالاترین نقطه از آنها کلاهک های نیم دایره ای نصب می گردد. لازم به ذکر است که ساختار کلی منبع و شکل کلاهک ها بر اساس محاسبات مختلف و استانداردهای ASME توسط مهندسین و تکنسین های حرفه ای انجام می گردد.

مخزن تحت فشار گاز یا مایع

مخزان تحت فشار با توجه به محل نصب آنها و سیال ورودی به منبع برای ذخیره سازی گاز و مایع طراحی می گردند. به عنوان مثال، برای ذخیره سازی گاز در پالایشگاه ها می توان از مخازن تحت فشار هوا با شرایط مخصوص استفاده نمود که در محیطی کاملا مقاوم و ایمن گازهای مورد نظر ذخیره سازی و در شرایط لزوم از آن تخلیه می گردند. از مخازن تحت فشار مایع می توان در پالایشگاه ها و سیستم های آبرسانی و حتی در مسیر پمپ های آب خانگی استفاده نمود و تا حد زیادی فشار وارد شده به پمپ ها را کاهش و در مصرف انرژی صرفه جویی نمود.

 

 

منبع تحت فشار هوا دیافراگمی

یکی از مهم ترین ویژگی های به کار رفته در طراحی و ساخت مخازن تحت فشار دیافراگمی وجود دارد، استفاده از تیوپ های مقاوم با اندازه های متناسب با ظرفیت مخزن و میزان مقاومت آن در برابر فشار هوا اشاره نمود. در این نوع مخزن، با روشن شدن پمپ سیال وارد تیوپ شده و تا حد مشخصی دیواره های آن باز میشود. با باز شدن شیر تخلیه منبع، گاز فشرده شده در بالای منبع به تیوپ فشار وارد نموده و باعث انتقال و هدایت سیال به لوله های خروجی می گردد. این نوع مخزن به مخزن تحت فشار هوا تیوپی نیز شناخته شده می باشد.

طراحی مخزن تحت فشار هوا

مخازن تحت فشار هوا با توجه به فشاری که گاز داخل منبع به جداره های آن وارد می کند خطرات متعددی را به همراه دارد. به همین منظور استانداردهای متعددی برای طراحی بخش های مختلف آن توسط ASME ارائه شده و رعایت آنها به منزله تضمین امنیت منبع می باشد. از مهم ترین مواردی که در طراحی مخازن تحت فشار هوا باید در نظر داشت می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 

جنس بدنه منبع

جنس به کار رفته برای ساخت این منابع باید مقاومت بالایی در برابر فشار، ضربه و نم و رطوبت و خوردگی بخاطر تماس با مواد شیمیایی داشته باشد. ورق های فلزی مقاوم با ضخامت متناسب با نوع سیال و محل نصب منبع در طراحی این مخازن استفاده می گردد. علاوه بر این، جداره های داخلی مخزن نیز باید با مواد مقاوم در برابر خوردگی کاملا عایق و مقاوم سازی شوند.

 

اندازه و ظرفیت منبع تحت فشار

یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی منبع تحت فشار هوا لازم است به آن توجه گردد، اندازه و ظرفیت مخزن می باشد. انتخاب ظرفیت و اندازه استاندارد برای این منابع بر اساس فاکتورهای مختلف و کاملا متناسب با شرایط محیط نصب مخزن، نوع سیال و مقدار سیال ورودی و خروجی از آن در بازه های زمانی مشخص ظرفیت استاندارد تعیین می گردد.

ساخت مخازن تحت فشار هوا

شرکت آسایش افزا ایمن به عنوان یکی از با سابقه ترین تولیدکنندگان تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب و مخازن تحت فشار، تولید و ساخت مخازت تحت فشار هوا را در مجموعه فعالیت های خود قرار داده است. لازم به ذکر است که طراحی و تولید مخزن تحت فشار در این مجموعه به صورت منحصر به فرد و کاملا متناسب با ویژگی های پروژه انجام میشود. به منظور بالا بردن کیفیت محصولات و تضمین امنیت تمام مراحل طراحی، تولید و ساخت منابع تحت فشار هوا در مجموعه آسایش افزا ایمن زیر نظر مهندسین و تکنسین های با تجربه و حرفه ای صورت میگیرد. کارشناسان این مجموعه آماده ارائه مشاوره های لازم قبل از طراحی و ساخت این مخازن بوده و ویژگی های مخزن مورد نظر را برای رفع ابهامات با توجه به شرایط پروژه برای هر سفارش کاملا شفاف سازی خواهند نمود.

قیمت مخزن تحت فشار

قیمت مخزن تحت فشار هوا با توجه به شکل منبع (استوانه ای یا کروی)، ظرفیت و اندازه و ابعاد منبع، جنس به کار رفته برای بدنه، ضخامت جداره ها و سایر فاکتورها تعیین می گردد. با توجه به تنوع زیاد در این گروه از منابع، کارشناسان شرکت آسایش افزا ایمن از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه آماده پاسخگویی به سوالات درباره قیمت و شرایط ساخت مخزان تحت فشار هوا با ویژگی های مختلف می باشد.

کاربرد مخزن تحت فشار هوا

ویژگی های به کار رفته در ساختار این منابع و روال کار آنها، این سازه های مقاوم و فلزی را می توان در محیط های مختلف و با اهداف متفاوت مورد استفاده قرار داد که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

  • ذخیره سازی و نگهداری گاز در پالایشگاه های عظیم گازی
  • ذخیره سازی و نگهداری از نفت و مواد نفتی در پالایشگاه ها
  • ذخیزه سازی و نگهداری و انجام واکنش های شیمیایی در کارخانجات پتروشیمی
  • استفاده از مخزن تحت فشار هوا در سیستم آبرسانی شهری و خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

شرکت آسایش افزا ایمن در دهه 70 با هدف ارایه خدمات مشاوره مهندسی در امور ساخت و بهره برداری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با در اختیار گرفتن دانش فنی روز دنیا و تکیه بر فناوری های نوین مهندسی در زمینه طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تجهیزات و سیستم های آب (صنعتی، خانگی، استخر) و فاضلاب فعالیت می نماید.

مجوز های ما

© تمامی حقوق برای شرکت آسایش افزا ایمن محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا: ماهیان